Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Yaz veya bahar aylarının gelmesiyle birlikte spor ayakkabılar artık öne çıkmaya başladı. Rahat ve moda olmasının yanı sıra spor ayakkabıların çabuk kirlenmesi en büyük sorundur. Aslında spor ayakkabılar çok çabuk kirlendiği gibi diğer ayakkabılara göre daha kolay temizlenmektedir. Spor ayakkabı temizleme yöntemleri oldukça fazla ve kolay adımlardan oluşmaktadır.

En Kolay Yöntemler

Öncelikli diş macununuz ile spor ayakkabınızın beyaz taban yerlerini ve plastik yerlerini bir dış fırçası ile ovmanız halinde farkı anında hissedeceksiniz. Spor ayakkabı temizleme yöntemlerinden en çok kullanılan bu yöntemi özellikle kanvas ayakkabılarda tüm ayakkabıyı fırçalama suretiyle de kullanabilirsiniz.

En kolay ve en etkili yöntemlerden biri de bulaşık deterjanı ile spor ayakkabı temizlemektir. Öncelikle sıcak suya bir kaç damla bulaşık deterjanı koyarak hemen karıştırın ve bu karışımı lekenin üzerine uygulayarak yıkayın. Ayakkabınızın çok daha temiz ve parlamış olduğunu gördüğünüzde çok memnun kalacaksınız.

Spor ayakkabı temizleme konusunda sıvı sabun veya şampuanlardan da yardım alabilirsiniz. Elinizde ovma suretiyle veya file olmayan ayakkabıları fırçalama suretiyle şampuanlı su veya sıvı sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise file bir torbaya koyduğunuz spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atarak 30 derecede yıkayabilirsiniz. Bu şekilde ayakkabılarınız temizlenirken ilk günkü haline de dönecektir. Ancak unutmamanız gereken bir konu olarak ayakkabılarınızı çok sık yıkamamanız gerektiğidir. Çünkü çok sık yıkanan ayakkabılar daha çabuk eskimektedir.

Yorum bırak